konsultacji aktów prawa miejscowego z zakresu gospodarowania

konsultacji aktów prawa miejscowego z zakresu gospodarowania

Postprzez Rada Zawodzia » Czw Lis 19, 2015 5:19 pm

W wyniku dotychczasowych rozmów i dyskusji z Mieszkańcami Zawodzia poniżej przedstawiamy naszą opinię co do podwyższenia opłaty za wywóz odpadów komunalnych, która i tak stanowi dosyć poważny udział w obciążeniu budżetu domowego-rodzinego.
W tym roku polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 3,6 proc., a w 2016 r. i 2017 r. PKB wzrośnie odpowiednio o 3,4 proc. i o 3,6 proc. - wynika z raportu NBP. Bank centralny prognozuje, że w tym roku inflacja wyniesie minus 0,8 proc., a w przyszłym 1, 5 proc.

Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,100969,183 ... z3rrXoRz6o
W uzasadnieniu do proponowanej uchwały :
Czytamy „…Koszt odbioru 1Mg/tony/ odpadów…w 20115 roku 313,20 zł, w 2016 roku 356,40 zł …” tj. o13,8%, a inflacja o ok. 1,00% to coś jest nie tak.
Wzrost opłaty 2014/2013 to 65,4 % miało to odbicie w cenie za 2014 r., to ktoś tu chce kogoś „skroić „ na kasie, gdzie w opłatach za rok 2015 niektóre sąsiednie gminy pobniżały ceny za wywóz nieczystości.
Patrząc z perspektywy jest to „krojenie „ mieszkańców na kasę, popatrzcie np. w projekt budzetu na 2016 r. „ str 55 poz.70095 Pjalnia Wód – ciekawa kto będzie za niedługo jej włascicielem /trafiona inwestycja lat ubiegłych ?/ projekt na wykonanie – wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych – 50 000,00 zł można poszukać jeszcze kilka takich perełek i już jest kasa , a nie z kieszeni mieszkańców.
Reasumując - proponowany wzrost opłaty za wywóz odpadów o 10,00% jest nie do przyjecia.
ZARZAD DZIELNICY ZAWODZIE
PAWEŁ MITRĘGA
Rada Zawodzia
 
Posty: 2
Dołączenie: Czw Lis 19, 2015 5:16 pm

Re: konsultacji aktów prawa miejscowego z zakresu gospodarow

Postprzez Rada Ustroń Górny » Pon Lis 23, 2015 6:44 pm

Zarząd Ustronia Górnego popiera i zgadza się z Zarządem Zawodzia w sprawie proponowanych podwyżek za odbiór odpadów komunalnych. Absolutnie nie możemy się na zgodzić. Ustroń uchodzi za jedną z bogatszych gmin Śląska Cieszyńskiego a tu taki "kwiatek". Od nowego roku czekają nas podwyżki podatków od nieruchomości. Niewielkie ale są. Jeśli Rada Miasta podniesie jeszcze opłaty za śmieci to będzie bardzo smutno. Mieszkańcy Ustronia Górnego liczą na to że segregowanie śmieci w Ustroniu będzie promowane np. obniżkami cen jak to robią w innych gminach a nie podwyższać opłaty.
Z poważaniem
Joanna Cieślar
Rada Ustroń Górny
 
Posty: 1
Dołączenie: Pon Lis 23, 2015 6:20 pm

Re: konsultacji aktów prawa miejscowego z zakresu gospodarow

Postprzez Folwarczny » Wto Lis 14, 2017 10:22 pm

Dzień Dobry,
Podwyższenie opłat za śmieci uważam za nieuzasadnione. Mieszkańcy Ustronia w większości i tak je segregują. Uważam, że idąc przykładem z zagranicy, wywóz segregowanych odpadów powinien być wolny od jakichkolwiek opłat. Powinno się promować ekologię i segregacje śmieci (którymi i tak później się handluje) .
Folwarczny
 
Posty: 1
Dołączenie: Wto Lis 14, 2017 10:14 pm

Re: konsultacji aktów prawa miejscowego z zakresu gospodarow

Postprzez Zarząd Ustroń Górny » Śro Lis 15, 2017 12:06 am

Choć nie jestem obecnie Przewodniczącą Zarządu Osiedla, zalogowałam się na tym loginie, który widnieje na moim komputerze. Ale to jest nieistotne.
Ja swój sprzeciw umieściłam już na facebooku oraz wysłałam do Gazety Ustrońskiej list, gdzie wyraziłam swoje zdanie. Teraz korzystam z możliwości wzięcia udziału w konsultacjach społecznych i mam nadzieję, że wielu mieszkańców z tego skorzysta.
Więc zgłaszam swój sprzeciw wobec podwyżek opłat za śmieci i to jeszcze więcej niż w poprzednich latach czyli o 2zł. Wiadomo wszystkim, że jesteśmy najbogatszą gminą w Powiecie Cieszyńskim ale to absolutnie nie znaczy, że w Ustroniu żyją sami bogaci ludzie. Większość pracuje w marketach lub przy wszelakiej obsłudze turystów i kuracjuszy. I niestety pracują za niewielkie pieniądze. Każda podwyżka czegokolwiek jest bardzo trudnym momentem w życiu każdej rodziny. Na opłaty prądu, gazu czy podatków nie mamy wielkiego wpływu ale stawki za odpady są uchwalane na poziomie gminy. I na to mamy wpływ, przynajmniej próbujemy mieć wpływ i będziemy walczyć. Apelujemy do Rady Miejskiej, aby powstrzymała się od podwyżek. Prosimy przyjrzeć się bardziej pracy Zakładu Komunalnego i spróbować udowodnić Panu Prezesowi, że można na śmieciach zarobić. A wmawianie ludziom, że produkujemy 0,5 tony na mieszkańca rocznie jest zwykłym naginaniem faktów. Zwykła rodzina, załóżmy 2+2 nie jest w stanie tyle śmieci wyprodukować. Pytanie więc jak to się dzieje, kto nam zawyża ilość śmieci? Jest masę pytań i spróbujemy uzyskać na nie odpowiedzi. Na razie mówimy stanowcze NIE podwyżkom za śmieci na 2018 rok.
Joanna Cieślar
Zarząd Ustroń Górny
 
Posty: 2
Dołączenie: Śro Lis 16, 2016 7:41 pm

Re: konsultacji aktów prawa miejscowego z zakresu gospodarow

Postprzez kllon » Pią Lis 17, 2017 11:55 pm

Trochę słabe, że w konsultacjach bierze udział tylko jedna strona chyba raczej powinien to być dialog a tu ani argumentów ani odpowiedzi. Po prostu nic. Zatem kilka pytań
1. Co miasto zrobiło aby uszczelnić system opłat.
a) Czy pan Burmistrz potrafi odpowiedzieć ile worków/kubłów na śmieci oddaje poszczególne gospodarstwo domowe / nieruchomość.
b) Dlaczego spółka która wygrała przetarg odbiera śmieci jednocześnie od podmiotów gospodarczych. Skąd wiemy ile w śmieciarce jest śmieci od mieszkańców a ile od firm ( one nie są objęte kontraktem z miastem)
c) Dlaczego pozwala się osobą prowadzącym działalność gospodarczą oddawać śmieci jako osobą indywidualnym. Kiedy były przeprowadzane kontrole umów jakie mają obowiązek podpisywać przedsiębiorcy na wywóz swoich śmieci?
d) Niech Miasto pokaże przetarg na wywóz śmieci z koszy na terenie miejskim? Kto za to płaci? Czy tak powinno być?
e) dlaczego nie ma elektronicznego monitoringu wywozu śmieci z miasta. A miasto ufa na "gębę" firmie która wywozi śmieci.
2. Skąd wyliczenie że opłata ma wynieść 14 zł od mieszkańca a nie 5 zł?
a) dlaczego miasto nie promuje selektywnej zbiórki śmieci? Co to znaczy że ktoś segreguje śmieci? Oddaje jeden rodzaj? Dwa rodzaje? Mieszane + plastik = segregacja a może popiół i mieszane to segregacja?
b) dlaczego nie zostały wprowadzone i promowane przydomowe kompostowniki?
3. Dlaczego Miasto nie zarabia na śmieciach przez swoją spółkę?
a) Ile surowców wtórnych pozyskano i udało się sprzedać?
4. Skąd miasto wzięło ilość śmieci jaką produkują mieszkańcy? Chyba nie od firmy która świadczy usługę wywozu tych śmieci? To jest chyba totalne frajerstwo?
Z góry dziękuję za odpowiedz na powyższe pytania.

Mieszkaniec Ustronia
Osiedle Lipowiec
kllon
 
Posty: 1
Dołączenie: Pią Lis 17, 2017 10:18 pm


Powróć do Konsultacje społeczne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość